Informacje

Informacje | Wystawcy | Program | Regulamin | Galeria | Kontakt Poprzednie edycje

W piątek 14 czerwca rozpocznie się na Łasztowni ósmy Plener Literacki „Odkryj książkę na nowo”. Do 16 czerwca na wszystkich miłośników czytania czekać będzie blisko 40 autorów i bogata oferta ponad  50 wystawców. Nie zabraknie licznych atrakcji dla dzieci!

U progu wakacji, w najlepszym czasie do nadrobienia czytelniczych zaległości, miłośnicy książek będą mogli wybierać spośród kryminałów, reportaży, historii miłosnych, komiksów czy poradników oraz wziąć udział w spotkaniach i zdobyć autografy ulubionych autorów.

Naszym gościem specjalnym będzie prof. Jerzy Bralczyk niestrudzony popularyzator poprawnej polszczyzny, autor i współautor wielu książek, m.in.: „Trzy po 33”, „500 zdań polskich” i „Mój język prywatny” oraz wydanej wspólnie z żoną Lucyną Kirwil „Pokochawszy”.  O meandrach języka miłości opowiedzą na scenie Pleneru.

Wśród gości między innymi Łukasz Orbitowski - redaktor, publicysta, przede wszystkim zaś popularny i wielokrotnie nagradzany pisarz, który opowie o najnowszej książce „Kult”, zbeletryzowanej powieści na bazie  doskonale udokumentowanej historii objawień oławskich oraz Jakub Ćwiek – autor ponad dwudziestu książek, stand-uper i scenarzysta, laureat Nagrody im. Janusza A. Zajdla, dziesięciokrotnie do niej nominowany, autor książki „Bezpański. Ballada o byłym gliniarzu” i premierowej powieści „Szwindel”, opartej na prawdziwych zdarzeniach.

Na miłośników mocnej literatury czeka spotkanie z Magdą Stachulą, najbardziej uzależniającą autorką thrillerów psychologicznych w Polsce: „Idealnej”, „Trzeciej” i „W pułapce”. Sympatycy kryminałów spotkają się z Martą Matyszczak – autorką komedii kryminalnych, Piotrem Rozmusem - w rozmowie o najnowszej powieści „Piętno mafii” oraz Piotrem Borlikiem – autorem powieści grozy.

Zapraszamy również po autografy i na spotkania ze Sławomirem Koprem – w rozmowie o „Polskich terrorystach i zamachowcach”, czyli o terroryzmie w historii Polski, Jackiem Fedorowiczem – autorem, aktorem znanym z wielu kultowych filmów i programów, satyrykiem, dziennikarzem i rysownikiem-karykaturzystą oraz autorkami poczytnych powieści obyczajowych Dorotą Schrammek i Sylwią Trojanowską, piszącą książki ze Szczecinem w tle, a także z Arkadym Radosławem Fiedlerem – synem znanego polskiego podróżnika Arkadego Fiedlera.

Z czytelnikami spotka się także Roman Czejarek, dziennikarz, znany z Lata z Radiem, pisarz, fotograf i konferansjer, autor serii książek o tajemnicach Szczecina.

Do wizyty na Plenerze zachęcamy również najmłodszych, którym o legendach Szczecina opowie Małgorzata Duda, a Dariusz Rekosz zaprosi do udziału w warsztatach detektywistycznych. Nie zabraknie też ciekawych spotkań z autorami: Marcinem Szczygielskim - jednym z najzdolniejszych współczesnych polskich pisarzy, wielokrotnie nagradzanym, m.in. Grand Prix Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, Zofią Stanecką - autorką serii o Basi, Małgorzatą Swędrowską - popularyzatorką  literatury dziecięcej oraz Kubą Sosnowskim, autorem książki fantasy dla dzieci i młodzieży: „Wuj krasnolud i brama opowieści”.

Zapraszamy na pokaz filmowy o Stanisławie Grzesiuku w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Stanisław Grzesiuk jest postacią ważną nie tylko dla mieszkańców Warszawy. Wykonywane przez niego piosenki, a także trzy wydane po II wojnie światowej książki jego autorstwa – „Pięć lat kacetu”, „Boso, ale w ostrogach”, „Na marginesie życia” – do dziś mają status kultowych i towarzyszyły w dorastaniu kilku pokoleniom Polaków. Obecni na spotkaniu będą: Izabela Laszuk – wnuczka Stanisława Grzesiuka, Jarosław Wiśniewski – reżyser filmu „Grzesiuk. Ferajna wciąż gra”, Magdalena Zaleska – producentka wykonawcza filmu (Prószyński i S-ka).

Ważną częścią Pleneru będzie ogłoszenie laureatki Gryfii – Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki, organizowanej przez „Kurier Szczeciński”. To jedyny taki laur literacki w Polsce – przyznawany wyłącznie pisarkom. Sobota, 16 czerwca, upłynie pod znakiem spotkań ze wszystkimi nominowanymi do tegorocznej nagrody autorkami:  Karoliną Bednarz, Anną Fryczkowską, Katarzyną J. Kowalską, Ulą Ryciak i Agnieszką Szpilą.

Więcej informacji na stronie wydarzenia na FB >>

Inicjatorem i organizatorem wydarzenia jest Szczecińska Agencja Artystyczna, a jego współorganizatorem Murator EXPO, przy merytorycznej współpracy spółki Targi Książki.

Zapraszamy serdecznie do udziału w tegorocznym szczecińskim Plenerze Literackim „Odkryj książkę na nowo” w dniach 14-16 czerwca 2019 roku na Łasztowni.

Uroczyste otwarcie Pleneru – piątek, 14 czerwca, godz. 12.00 (na scenie).

 

Adres Pleneru:

Łasztownia, w sąsiedztwie Centrum Kultury Stara Rzeźnia

 

Godziny otwarcia:
piątek i sobota (14-15 czerwca) – 11.00-19.00
niedziela (15 czerwca) – 11.00-17.00

 

Kalendarium

 

14-16.06.2019

8. Plener „Odkryj książkę na nowo"

Łasztownia, Szczecin19-21.07.2019

8. Nadmorski Plener Czytelniczy 2019

Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego, Gdynia