Informacje

Informacje | Wystawcy | Program | Regulamin | Galeria | Kontakt Poprzednie edycje

Za nami jedno z wyjątkowych wydarzeń literackich w Szczecinie, 8. edycja Pleneru „Odkryj książkę na nowo”,  który w tym roku towarzyszył Dniom Morza. Od 14 do 16 czerwca na Łasztowni na wszystkich, którzy kochają czytać czekało blisko 40 znanych i lubianych autorów oraz szeroka oferta przygotowana przez 50 wystawców.

 

Inicjatorem i organizatorem przedsięwzięcia jest Szczecińska Agencja Artystyczna, a jego współorganizatorem Murator EXPO, przy merytorycznej współpracy spółki Targi Książki. Wspólnie udało się nam stworzyć atrakcyjne wydarzenie literacko-artystyczne, wspierające czytelnictwo i przyciągające rzesze  mieszkańców Szczecina i odwiedzających miasto turystów. W tym roku przez trzy dni nasz Plener odwiedziło około 8 500 osób.

U progu wakacji miłośnicy książek mogli wybierać spośród propozycji przygotowanych przez wydawców z całej Polski oraz wziąć udział w spotkaniach i zdobyć autografy swoich ulubionych autorów. Wśród gości byli m.in.: prof. Jerzy Bralczyk, który wystąpił wspólnie z żoną prof. Lucyną Kirwil, Łukasz Orbitowski, Jakub Ćwiek, Magda Stachula, Marta Matyszczak, Piotr Rozmus, Piotr Borlik, Sławomir Koper, Jacek Fedorowicz, Dorota Schrammek i Sylwia Trojanowska, Arkady Radosław Fiedler i Roman Czejarek.

Ważną częścią Pleneru było też ogłoszenie laureatki Gryfii – Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki, organizowanej przez „Kurier Szczeciński”. To jedyny taki laur literacki w Polsce – przyznawany wyłącznie pisarkom. Na zwycięstwo w nim mają szansę powieściopisarki, autorki opowiadań, poetki, reporterki, biografistki, autorki tekstów z dziedziny szeroko rozumianej humanistyki. Goście Pleneru mogli wziąć udział w spotkaniach z pięcioma nominowanymi do tegorocznej nagrody autorkami: Karoliną Bednarz, Anną Fryczkowską, Katarzyną J. Kowalską, Ulą Ryciak i Agnieszką Szpilą. Laureatkę ósmej już edycji nagrody poznaliśmy podczas finałowej gali 15 czerwca, została nią Ula Ryciak, autorka książki „Nela i Artur. Koncert intymny Rubinsteinów” (AGORA).

Do wizyty na Plenerze zachęcaliśmy również najmłodszych, którym o legendach Szczecina opowiadała Małgorzata Duda, a Dariusz Rekosz zaprosił do udziału w warsztatach detektywistycznych. Nie zabrakło też ciekawych spotkań z autorami: Marcinem Szczygielskim, Zofią Stanecką, Małgorzatą Swędrowską oraz Kubą Sosnowskim.

Wydarzeniu towarzyszył pokaz filmu dokumentalnego pt.: „Grzesiuk. Ferajna wciąż gra”. Na pokazie obecni byli: Izabela Laszuk - wnuczka bohatera filmu, reżyser filmu Jarosław Wiśniewski oraz Magda Zaleska – producentka.

Swoją ofertę zaprezentowało w Szczecinie 50 wystawców w tym m.in.: Akapit Press, Agora, Claroscuro, Księży Młyn Dom Wydawniczy, Kluboksięgarnia FiKa, Książkowe Klimaty, Media Rodzina, Nasza Księgarnia, Sonia Draga, Wielka Litera, Wydawnictwo Debit, Wydawnictwo KAMELEON, Wydawnictwo Poznańskie oraz Księgarnie Świat Książki. Jak zawsze przy takich okazjach miłośnicy czytania mieli szansę na zakup książek w promocyjnych cenach.

Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami! Wydawcom za świetną ofertę, autorom i prowadzącym za niezapomniane spotkania, a publiczności za spędzenie weekendu na Plenerze „Odkryj książkę na nowo” na Łasztowni!

 

 

Kalendarium

 

21-24.05.2020

11. Warszawskie Targi Książki

PGE Narodowy, Warszawa


21-24.05.2020

14. Targi Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA/Sopot

PGE Narodowy, Warszawa


23-26.07.2020

15. Targi Sportów Wodnych WIATR i WODA na wodzie

Marina Gdynia, Gdynia


24-26.07.2020

9. Nadmorski Plener Czytelniczy

Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego, Gdynia