Program

Informacje Lista wystawców | Program | Program dla dzieci

 

zaktualizowno: 16.07.2019

 

godzina temat organizator miejsce

Piątek, 19 lipca

12:00 - 12:50 Relaks muzyczny z zespołem Łyko
Zespół z Trójmiasta, którego szczere, raz mocne a raz subtelne piosenki mają w sobie coś z przestrzeni morza. Autorskie, nastrojowe teksty potrafią szarpnąć czułą strunę słuchacza. Muzyka z okolic indie, rocka i alternatywy. W marcu 2019 r. zespół wydał premierową płytę "Neony".
Skład: Ola Łapa – śpiew, czarno-białe, Bartosz Łapa – gitara, piski i trzaski, Filip Łapa – perkusja, beep beep, Alek Gruszczyński  – bass, brrrrrrr, Kamil Mataczyński – gitara, czarno-białe, śpiew, szykyczyky
Murator EXPO scena Pleneru
12:00 - 12:50 Plenerowe warsztaty ilustrowania bajek
Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku od 6 do12 lat. W ich trakcie odczytany zostanie fragment wybranej bajki. Każdy z uczestników otrzyma go w wydrukowanej formie (do wyboru: różna czcionka, format oraz papier). Zadaniem dzieci będzie stworzenie do w/w tekstu ilustracji, z wykorzystaniem różnorodnych materiałów m.in. kredek, pisaków, bibuły, papieru samoprzylepnego etc.
Miasto Słów Strefa dziecięca

12.00 -14.00  

Zapraszamy na kolorowanki 3D

Dzieci będą mogły oddać się swoim artystycznym pasjom i dać się ponieść swojej wyobraźni przy kolorowaniu przestrzennych figur.

Biblioteka Gdynia

stoisko nr 24

12:00-19:00 Thomas Arnold podpisuje swoje książki:
"33 dni prawdy", "Tetragon", "Horyzont umysłu", "Efektor", "Mauzoleum", "Anestezja" i "Legendy Archeonu"
Wydawnictwo Vectra stoisko 29
13.00 Otwieramy 8. Nadmorski Plener Czytelniczy! Murator EXPO scena Pleneru
13.00 - 13.50 Rodzinne czytanie bajek
Fundacja Miasto Słów zaprasza do udziału w rodzinnym czytaniu bajek. Zapraszamy rodziców wraz ze swoimi dziećmi do posłuchania bajek, które czytać będą wolontariusze Fundacji.
Miasto Słów Strefa dziecięca
13.30 - 13.50 Barbara Kosmowska
W swoim dorobku ma kilka powieści dla dorosłych ale najbardziej, jak sama mówi, lubi pisać dla młodego czytelnika. Nazywana mistrzynią psychologicznych portretów. Pisze o świecie nieidealnym, o zwykłych ludziach, codziennym życiu i trudnych sprawach, a także drzemiącej w każdym człowieku potrzebie przyjaźni, miłości i akceptacji.
Powieściopisarka i poetka, literaturoznawca oraz autorka słuchowisk dla dzieci i młodzieży. Laureatka wielu nagród literackich. Prowadzenie Jerzy Kisielewski.
Wydawnictwo Literatura, Nasza Księgarnia scena Pleneru
14:00 - 14:50 Relaks muzyczny z zespołem Łyko
Zespół z Trójmiasta, którego szczere, raz mocne a raz subtelne piosenki mają w sobie coś z przestrzeni morza. Autorskie, nastrojowe teksty potrafią szarpnąć czułą strunę słuchacza. Muzyka z okolic indie, rocka i alternatywy. W marcu 2019 r. zespół wydał premierową płytę "Neony".
Skład: Ola Łapa – śpiew, czarno-białe, Bartosz Łapa – gitara, piski i trzaski, Filip Łapa – perkusja, beep beep, Alek Gruszczyński  – bass, brrrrrrr, Kamil Mataczyński – gitara, czarno-białe, śpiew, szykyczyky
Murator EXPO scena Pleneru
14:00-15:00   Barbara Kosmowska podpisuje książki Wydawnictwo Literatura stoisko nr 8
15:00 - 15:50 Nina Majewska-Brown
Spotkanie z autorką znaną czytelnikom z powieści „Wakacje”, „Zwyczajny dzień”, „Jak się nie zakochać”, „Anka. Inne oblicze szczęścia”„Anka i diabeł stroż”, kryminału  „Grzech”, która opowie także o najnowszej książce „Anka i piekło szczęścia”. Prowadzenie Tomasz Zapert.
Pascal scena Pleneru
16:00 - 16:50 Stefan Szczepłek
Spotkanie z wybitnym dziennikarzem sportowym, znawcą piłki nożnej wokół jego najnowszej książki „Szkoła falenicka”pełnej anegdot opowieści o sportowej pasji, przyjaźniach i dojrzewaniu w powojennej Polsce. Prowadzenie Jerzy Kisielewski.
Wydawnictwo Literackie scena Pleneru
16:00 - 16:50 Michał Zawadka
Cyfrowy rodzic, czyli jak wypozycjonować się na przyjaciela swojego dziecka i nastolatka w czasach social mediów. Spotkanie o świadomym używaniu urządzeń cyfrowych, hejcie, relacjach z „cyber” dziećmi, ograniczeniach, zakazach, uważności i szansach ukrytych w telefonie. 
Mind & Dream Strefa dziecięca
16:00 - 17:00   Marek Przybylik podpisuje książkę „Dzień targowy. Tak się kończył PRL” Księgarnie  Świat Książki  stoisko nr 36
16:00 - 17:00    Elżbieta Frister podpisuje książkę  „Autoportret z blizną” Księgarnie  Świat Książki   stoisko nr 36

16.00-18.00 

Malowanie eco toreb
Każdy chętny będzie mógł sobie spersonalizować torbę przy pomocy specjalnych farb

Biblioteka Gdynia

stoisko nr 24

17:00 - 17:50 Piotr Borlik
Autor zaskakującego cyklu kryminalnego z Agatą Stec. Jest mistrzem Holandii oraz laureatem trzeciego miejsca w otwartych mistrzostwach Czech w grach logicznych, co nie pozostało bez wpływu na jego kryminalny debiut. Poznajcie mroczne opowieści z Trójmiastem w tle.  Prowadzenie Tomasz Zapert.
Prószyński i S-ka scena Pleneru
17:00 - 17:50
Spotkanie autorskie z Rafałem Dębskim, autorem "Żelaznego Kruka"
Żelazny kruk, to jedna z najbardziej wciągających powieści fantasy dla młodzieży. Łączy w sobie wszystko to, co najlepsze – bohatera, z którym łatwo nawiązać nić przyjaźni, postaci „z krwi i kości”, znakomicie wykreowany fantastyczny świat, emocjonujące przygody, sceny walki i mnóstwo emocji.
W natłoku fantastycznych publikacji skierowanych do młodzieży bardzo ciężko wychwycić pozycję, która z jednej strony cechuje się oryginalnością, z drugiej natomiast potrafi wciągnąć także i starszego czytelnika. „Żelazny Kruk”spełnia te wymagania w pełni, idealnie łącząc w sobie elementy, które gwarantują nam niezapomnianą przygodę. Wiek: 10–12
Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej i Wydawnictwo Jaguar Strefa dziecięca
18:00 - 18:40 Marek Migalski
Spotkanie z politologiem, doktorem habilitowanym nauk społecznych, nauczycielem akademickim, publicystą i politykiem, posłem do Parlamentu Europejskiego VII kadencji. Jego literacki debiut Wielki finał ukazał się w 2018 r. 1989. Barwy zamienne to najnowsza powieść, w której autor łączy wątki filozoficzne i polityczne, tworząc błyskotliwą refleksję dotyczącą przeszłości i wstrząsającą wizję przyszłości, która może przynieść kres światu. Prowadzenie Tomasz Zapert.
Sonia Draga scena Pleneru

Sobota, 20 lipca

11:00 - 11:50 Dorota Milli
Spotkanie z popularną autorką powieści obyczajowych m.in.: „Wyspa wspomnień”,„Ta jedna miłość”,„To jedno zdjęcie”, „To jedno spojrzenie” wokół jej najnowszej publikacji „Wyspa wspomnień”.  Prowadzenie Piotr Dobrołęcki.
Filia scena Pleneru
11:00 - 11:50 „Ale samoloty! Odlotowe historie lotnicze” i ekowarsztaty z Michałem Leśniewskim
Marzycie o tym, żeby latać? Nie tylko Wy! Człowiek chciał wznieść się w powietrze, odkąd tylko zobaczył ptaki. Musiał im bardzo zazdrościć, skoro przez wiele, wiele lat próbował im dorównać. Oczywiście nie mógł polecieć sam – musiał zbudować maszynę, która mu w tym pomoże i będzie niejako jego skrzydłami… Dlatego właśnie Michał Leśniewski po książce o autach bierze na warsztat samoloty! Czym jest kokpit, wolant albo aerostat? Jak wyglądały pierwsze latające machiny? W jaki sposób wznosi się balon? Co nazywano latającym oscypkiem? Kim był Orville Wright? Po spotkaniu wspólnie stworzymy recyklingowe samoloty z kolorowych patyczków po lodach. Każde dziecko wykona swój niepowtarzalny model ekosamolotu pod okiem autora książki i ekipy animatorów portalu Ekorodzice.pl. Wiek: 6–10
Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej i Wydawnictwo EGMONT Strefa dziecięca
11:00-19:00 Thomas Arnold podpisuje swoje książki:
"33 dni prawdy", "Tetragon", "Horyzont umysłu", "Efektor", "Mauzoleum", "Anestezja" i "Legendy Archeonu"
Wydawnictwo Vectra stoisko 29
12:00 - 12:50 Elżbieta Sieradzińska i Dariusz Jaroń - o górach nad morzem, czyli w poszukiwaniu  odpowiedzi na pytanie dlaczego Polacy tak kochają góry
Spotkanie z Elżbietą Sieradzińską, która z miłości do wspinaczki i fascynacji postacią najwybitniejszej polskiej himalaistki napisała książkę „Wanda Rutkiewicz. Jeszcze tylko jeden szczyt” i z Dariuszem Jaroniem, dziennikarzem i miłosnikiem Tatr, autorem książki „Polscy himalaiści”. Prowadzenie Jerzy Kisielewski.
Marginesy  scena Pleneru
12:00 - 12:50 Stefan Szczepłek
Spotkanie z wybitnym dziennikarzem sportowym, znawcą piłki nożnej wokół jego najnowszej książki „Szkoła falenicka”pełnej anegdot opowieści o sportowej pasji, przyjaźniach i dojrzewaniu w powojennej Polsce.
Wydawnictwo Literackie Konsulat Kultury
ul. Jana z Kolna 25
12:00 - 12:50 Plenerowe warsztaty ilustrowania bajek
Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat. W ich trakcie odczytany zostanie fragment wybranej bajki. Każdy z uczestników otrzyma go w wydrukowanej formie (do wyboru: różna czcionka, format oraz papier). Zadaniem dzieci będzie stworzenie do w/w tekstu ilustracji, z wykorzystaniem różnorodnych materiałów m.in. kredek, pisaków, bibuły, papieru samoprzylepnego etc.
Miasto Słów Strefa dziecięca
12:00-13:00  Anna Czerwińska-Rydel podpisuje książki Wydawnictwo Literatura stoisko nr 8
12.00 -14.00  Marek Przybylik podpisuje książkę „Dzień targowy. Tak się kończył PRL” Księgarnie  Świat Książki  stoisko nr 36
12.00 -14.00   Elżbieta Frister podpisuje książkę  „Autoportret z blizną” Księgarnie  Świat Książki   stoisko nr 36

12.00 -14.00  

Zapraszamy na kolorowanki 3D
Dzieci będą mogły oddać się swoim artystycznym pasjom i dać się ponieść swojej wyobraźni przy kolorowaniu przestrzennych figur. 
Biblioteka Gdynia stoisko nr 24
13:00 - 13:50 Jakub Małecki
Spotkanie z autorem wielu opowiadań oraz bestsellerowych powieści: najnowszej „Nikt nie idzie”, „Dżozef”,„Rdza”, „Dygot” i „Ślady”(nominacja do Literackiej Nagrody NIKE 2017). Laureat Złotego Wyróżnienia Nagrody im. Jerzego Żuławskiego, nominowany również do Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus” oraz Nagrody im. Stanisława Barańczaka. Prowadzenie Jerzy Kisielewski.
SQN scena Pleneru
13:00 - 13:50 Rodzinne czytanie bajek
Fundacja Miasto Słów zaprasza do udziału w rodzinnym czytaniu bajek. Zapraszamy rodziców wraz ze swoimi dziećmi do posłuchania bajek, które czytać będą wolontariusze Fundacji.
Miasto Słów Strefa dziecięca
14.00-14.30 Jakub Małecki podpisuje swoje książki. SQN  stoisko nr 16
14:00 - 14:50 Jacek Fedorowicz
Spotkanie z aktorem, satyrykiem, dziennikarzem, rysownikiem-karykaturzystą, znanym z wielu kultowych filmów i programów. Autor opowie  o swoich książkach „Święte krowy na kółkach”, „W zasadzie tak” i „Chamo Sapiens”. Prowadzenie Tomasz Zapert.
Wielka Litera scena Pleneru
14:00 - 14:50 2wilki, czyli kulturalna wataha: Karolina Grabarczyk i Nika Jaworowska – Duchlińska opowiedzą o współpracy autorki z ilustratorką, o swej działalności warsztatowej i o Tribajce - znanych bajkach w nowej, kreatywnej odsłonie. Spotkanie poprowadzi Natalia Soszyńska. wydawnictwo dziwny pomysł Strefa dziecięca
14:00 - 14.50 prof. Jerzy Bralczyk i prof. Lucyna Kirwil
Niestrudzony popularyzator poprawnej polszczyzny, autor i współautor wielu książek, m.in.: „Trzy po 33”, „500 zdań polskich” i „Mój język prywatny” oraz wydanej wspólnie z żoną prof. Lucyną Kirwil „Pokochawszy”. I właśnie o meandrach języka miłości wspólnie opowiedzą. Prowadzenie Ewa Stanek.
Agora Konsulat Kultury
ul. Jana z Kolna 25
14:00-15:00  Iwona Kienzler podpisuje książki, m.in. „Wojenne losy przedwojennych gwiazd”, „Romanse na szczytach władzy” Księgarnie  Świat Książki stoisko nr 36
15.00-15.30 Jacek Fedorowicz podpisuje swoje książki. Wielka Litera  stoisko nr 20
15:00 - 15:50 Eustachy Rylski
Spotkanie z prozaikiem, dramaturgiem i scenarzystą wokół jego najnowszej powieści Blask. Autor powieści Człowiek w cieniu, Warunek, Na Grobli, Obok Julii; tomów opowiadań Tylko chłód, Wyspa, Szara lotka; esejów Po śniadaniu. Laureat wielu prestiżowych nagród literackich. Tłumaczony na wiele języków. Prowadzenie Jerzy Kisielewski.
Wielka Litera scena Pleneru
15:00 - 15:50 Magda Krzyżanowska-Mierzewska i Aldona Wiśniewska rozmowa wokół książki Olga, córka „Wilka“ - ostatniego wywiadu z Olgą Krzyżanowską 
Opowieść o wojennym dzieciństwie, o młodości w PRL-u, miłości, nartach, pracy, „Solidarności”, karierze parlamentarnej, o najlepszych i najgorszych chwilach życia. Prowadzenie Ewa Stanek.
Magda Krzyżanowska – Mierzewska - radca prawny, w latach 1993-2018 pracowala w Kancelarii Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Autorka licznych publikacji o orzecznictwie Trybunału, ochronie praw człowieka i wymiarze sprawiedliwości. Współautorka (wraz z ojcem, Jerzym Krzyżanowskim) nagrodzonej Nagrodą Historyczną  „Polityki” za rok 2010 rodzinnej opowieści historycznej „Według ojca, według córki” (Warszawa 2010).     Aldona Wiśniewska - dziennikarka z kilkudziesięcioletnim stażem, pracowała w dziale młodzieżowym harcerskiego tygodnika „Na przełaj“, następnie w dziale reportażu „Gazety Wyborczej“, później dziennikarka i redaktorka w różnych wydawnictwach. Aktualnie freelancerka, współpracująca z kilkoma tytułami.
     
Agora Konsulat Kultury
ul. Jana z Kolna 25
16.00-16.30 Eustachy Rylski podpisuje swoje książki. Wielka Litera  stoisko nr 20
16:00 - 16:50 Małgorzata Domagalik
Spotkanie wokół książki „Pani Wymagalik”, w której znana dziennikarka i wpływowa redaktorka opisuje kulisy świata mediów oraz show-biznesu, kreśląc portrety znanych ludzi, z którymi miała okazję zetknąć się w swej karierze. Nie unika tematów, które do dziś uchodzą za kontrowersyjne. Prowadzenie Jerzy Kisielewski.
WAB scena Pleneru
16:00 - 16:50 Spotkanie z Jarosławem Kaczmarkiem, autorem serii piłkarskiej "Mali mistrzowie"
Autor wypracował swój oryginalny, od razu rozpoznawalny styl opowiadania, poruszający wyobraźnię i emocje. Opowieść powinna być jak dobry mecz! - mówi. W myśl tej zasady jego historie wyróżniają się przemyślaną kompozycją, dynamicznym rytmem akcji, wyrazistymi portretami bohaterów. Traktując futbol jak skarbnicę wspaniałych opowieści - współczesny odpowiednik dawnej mitologii - autor odnajduje w nim wątki, które są ważne nie tylko w kontekście świata sportu. Wiek: 8-12
Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej i Wydawnictwo EGMONT Strefa dziecięca
16:00 - 16.50 Eugeniusz Korin
Spotkanie z reżyserem teatralnym i filmowym, producentem teatralnym, autorem tłumaczeń, adaptacji i scenariuszy, pedagogiem, współzałożycielem i aktualnym dyrektorem artystycznym Teatru 6. piętro w Warszawie wokół jego debiutu, powieści kryminalnej „Polowanie z sępem“. Prowadzenie Ewa Stanek.
Wydawnictwo Literackie Konsulat Kultury
ul. Jana z Kolna 25
16.00-18.00 Malowanie eco toreb
Każdy chętny będzie mógł sobie spersonalizować torbę przy pomocy specjalnych farb.
Biblioteka Gdynia stoisko nr 24
17.00 - 17.30 Małgorzata Domagalik podpisuje swoją najnowszą książkę „Pani Wymagalik”. Książkowe Klimaty  stoisko nr 27
17:00 - 17:30 Marek Przybylik
Wydawca i dziennikarz prowadzący „Szkło kontaktowe” w TVN24, autor książki „Dzień targowy. Tak się kończył PRL”, podzieli się z publicznością celnymi spostrzeżeniami na temat polskiej rzeczywistości.
Księgarnie Świat Książki / Oficyna Wydawnicza Przybylik& scena Pleneru
17:30 - 18:00 Paulina Mechło
Jak ćwiczyć pamięć i sprawność umysłu doradzi Paulina Mechło - psycholog i neurokognitywista, prowadząca warsztaty usprawniających intelekt i funkcje poznawcze dla osób w różnym wieku. Laureatka nagrody Teofrasta za książkę Trening intelektu - wyćwicz pamięć, koncentrację i kreatywność w 31 dni.  Prowadzenie Tomasz Zapert.
Grupa Wydawnicza HELION scena Pleneru
17:00 - 17:50 Spotkanie z Rafałem Kosikiem, autorem serii „Felix, Net i Nika”, która doczekała się ekranizacji
Bohaterowie – uczniowie gimnazjum – mówią aktualnym, „młodym” językiem, a w kolejnych ich przygodach pojawiają się nie tylko staroświeckie duchy, ale także nowoczesny program sztucznej inteligencji i zwariowane wynalazki. Felix, Net i Nika rozwiązują kolejne zagadki, podróżują w czasie, konstruują przedziwne urządzenia, ale też zderzają się z gimnazjalną rzeczywistością: walczą ze szkolnym gangiem wyłudzającym pieniądze, stykają się z problemem narkotykowym, dotykają ich pierwsze młodzieńcze uczucia. Książki te, mimo oszałamiająco szybkiej akcji, niosą ze sobą uniwersalne wartości: przyjaźń, odpowiedzialność i przyzwoitość oraz poszanowanie rodziny. Wiek: 10–13
Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej i Wydawnictwo Powergraph Strefa dziecięca
18:00 - 18:40 Relaks muzyczny z zespołem Łyko
Zespół z Trójmiasta, którego szczere, raz mocne a raz subtelne piosenki mają w sobie coś z przestrzeni morza. Autorskie, nastrojowe teksty potrafią szarpnąć czułą strunę słuchacza. Muzyka z okolic indie, rocka i alternatywy. W marcu 2019 r. zespół wydał premierową płytę "Neony".
Skład: Ola Łapa – śpiew, czarno-białe, Bartosz Łapa – gitara, piski i trzaski, Filip Łapa – perkusja, beep beep, Alek Gruszczyński – bass, brrrrrrr, Kamil Mataczyński – gitara, czarno-białe, śpiew, szykyczyky
Murator EXPO scena Pleneru
18:00 - 18:40 Narysuj z wyobraźni! – warsztaty z Łukaszem Kosikiem, autorem książki "Bajki ze zrozumieniem i konfiturką"
Książki Łukasza Kosika, jakkolwiek podszyte satyrą na świat ludzi dorosłych, pełne są wartości uniwersalnych, cennych zwłaszcza dla młodszego czytelnika. Z uśmiechem obserwujemy więc powstanie demokratycznej rady mieszkańców, która (nie bez problemów) zabiera się do budowy lokalnej drogi, albo desperacką próbę nadążania starszych mieszkańców Dolinki Kotlinki za najnowszymi trendami. Porozmawiamy o tym, co było inspiracją do napisania bajek oraz jak powstawały ilustracje. Będzie też okazja, by posłuchać fragmentów książki, a także spróbujemy narysować, jak mogliby wyglądać bohaterowie książki: Muchwiaternik, Komaromiodnik, Pan Gęstobrzuszek, Pan Żuczek Buczek albo Pan Zygzaczek Drobniaczek. Wiek: 7–10
Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej  Strefa dziecięca

Niedziela, 21 lipca

11:00 - 11:50 Janusz Szostak
Spotkanie z dziennikarzem, reporterem śledczym, autorem książek: „Masa. Jak stałem się bestią. Od pakera do gangstera”, „Bandyci i celebryci”, „Byłam dziewczyna mafii”, „Co się stało z Iwoną Wieczorek” i najnowszej „Komando śmierci”, o tym jak po upadku „Pruszkowa” i „Wołomina” gangsterską Polską niepodzielnie zawładnął „Mokotów” – ostatnia w kraju organizacja przestępcza o znamionach mafijnych. O tym komandzie śmierci wciąż boi się mówić nawet policja. Prowadzenie Tomasz Zapert.
HARDE scena Pleneru
11:00 - 11:50 Barbara Kosmowska
W swoim dorobku ma kilka powieści dla dorosłych ale najbardziej, jak sama mówi, lubi pisać dla młodego czytelnika. Nazywana mistrzynią psychologicznych portretów. Pisze o świecie nieidealnym, o zwykłych ludziach, codziennym życiu i trudnych sprawach, a także drzemiącej w każdym człowieku potrzebie przyjaźni, miłości i akceptacji.
Powieściopisarka i poetka, literaturoznawca oraz autorka słuchowisk dla dzieci i młodzieży. Laureatka wielu nagród literackich. Prowadzenie Piotr Dobrołęcki.
Literatura, Nasza Księgarnia Strefa dziecięca
11:00-19:00 Thomas Arnold podpisuje swoje książki:
"33 dni prawdy", "Tetragon", "Horyzont umysłu", "Efektor", "Mauzoleum", "Anestezja" i "Legendy Archeonu"
Wydawnictwo Vectra stoisko 29
12:00 - 12:50 Barbara Kosmowska podpisuje książki  Nasza Księgarnia stoisko Nasza Księgarnia
12:00 - 12:50 Krzysztof Zajas i Maciej Siembieda
Czy wybór istniejącego miejsca akcji to dla powieści kryminalnej błogosławieństwo czy przekleństwo?
Spotkanie z Maciejem Siembiedą, dziennikarzem i reportażystą, autorem bestsellerowych thrillerów: „444”, „Miejsce i imię” oraz „Gambit” i Krzysztofem Zajasem, literaturoznawcą, kulturoznawcą, tłumaczem, profesorem polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, autorem znakomitej kryminalnej „trylogii grobiańskiej”: „Ludzie w nienawiści”, „Mroczny krąg”, „Z otchłani” oraz powieści „Oszpicyn” i „Wiatraki”, wielkim znawcą twórczości Stephena Kinga. Prowadzenie Jerzy Kisielewski.
Marginesy i AGORA scena Pleneru
12:00 - 12:50 Paulina Mechło
Jak ćwiczyć pamięć i sprawność umysłu doradzi Paulina Mechło - psycholog i neurokognitywista, prowadząca warsztaty usprawniających intelekt i funkcje poznawcze dla osób w różnym wieku. Laureatka nagrody Teofrasta za książkę Trening intelektu - wyćwicz pamięć, koncentrację i kreatywność w 31 dni. 
Grupa Wydawnicza HELION Gdyńskie Centrum Filmowe
12:00 - 12:50 Warsztaty plastyczne “Pocztówka literacka”
Podczas spotkania stworzymy recyklingowe pocztówki dla ulubionych autorów książek i ilustratorów. Wiek 6-14 
Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej Strefa dziecięca
12:00-13:00   Marek Przybylik podpisuje książkę „Dzień targowy. Tak się kończył PRL” Księgarnie  Świat Książki  stoisko nr 36
12:00-13:00  Elżbieta Frister podpisuje książkę  "Autoportret z blizną" Księgarnie  Świat Książki  stoisko nr 36
12.00 -14.00 Zapraszamy na kolorowanki 3D
Dzieci będą mogły oddać się swoim artystycznym pasjom i dać się ponieść swojej wyobraźni przy kolorowaniu przestrzennych figur.
Biblioteka Gdynia stoisko nr 24
13:00 - 13:50 Katarzyna Grochola
Spotkanie z jedną z najpopularniejszych współczesnych pisarek, która zmieniła oblicze literatury obyczajowej w Polsce. Jej książki sprzedały się w nakładzie blisko 5 milionów egzemplarzy, a każda z nich zajmuje najwyższe miejsca na listach bestsellerów. Jest laureatką licznych nagród, wielokrotnie uhonorowana została Bestsellerami Empiku w kategorii literatura polska. O jej popularności najlepiej świadczy raport Biblioteki Narodowej za lata 2000-2017, gdzie wśród najczęściej czytanych polskich autorów znalazła się w pierwszej trójce z Henrykiem Sienkiewiczem i Adamem Mickiewiczem. I ciągle zaskakuje, jej najnowsza powieść „Zranić marionetkę” to... kryminał. Prowadzenie Jerzy Kisielewski. 
Wydawnictwo Literackie scena Pleneru
13:00 - 13:50 Mirosław Wlekły
Spotkanie z autorem książek: „All inclusive. Raj, w którym seks jest bogiem”, „Tu byłem. Tony Halik” oraz najnowszej „Raban! O kościele nie z tej ziemi”, współautorem reportaży, na podstawie których powstały spektakle teatralne, m.in.: „Listy na wolność” (Teatr Nowy w Poznaniu) czy „Swarka” (Teatr Polski w Bydgoszczy”), zdobywcą Nagrody Magellana w kategorii „książka reportażowa” za „Tu byłem. Tony Halik”, nominowanym do Nagrody im. Beaty Pawlak i trzykrotnie nominowanym do nagród Newsweeka im. Teresy Torańskiej. Prowadzenie Ewa Stanek.
Agora Gdyńskie Centrum Filmowe
13:00 - 13:50 Michał Zawadka
Jak wspierać umysł dziecka w rozwoju, żeby marzenia nie stały się marchewką a pasja kijem. Spotkanie o nagrodach, karach, relacjach i wewnętrznej motywacji do działania.
Mind & Dream Strefa dziecięca
13:00-14:00  Iwona Kienzler podpisuje książki, m.in. „Wojenne losy przedwojennych gwiazd”, „Romanse na szczytach władzy” Księgarnie  Świat Książki  stoisko nr 36
14.00 -14:50 prof. Jerzy Bralczyk i prof. Lucyna Kirwil
Niestrudzony popularyzator poprawnej polszczyzny, autor i współautor wielu książek, m.in.: „Trzy po 33”, „500 zdań polskich” i „Mój język prywatny” oraz wydanej wspólnie z żoną prof. Lucyną Kirwil „Pokochawszy”. O meandrach języka miłości wspólnie opowiedzą na scenie Pleneru.   
Prowadzenie Piotr Dobrołęcki.
Agora scena Pleneru
14.00 -14:50

Rozmowa wokół książki Romana Fristera. Autoportret z blizną

Książka była bestsellerem w USA, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Holandii. Zamożny adwokacki dom rodziców w Bielsku-Białej, szczęśliwe dzieciństwo, straszna rzeczywistość wojny, Mauthausen, Auschwitz i marsz śmierci. Frister chce żyć. Udaje mu się wyjść z piekła, nie zawsze szlachetnie. Po wojnie prowadzi życie pełne przygód, kobiet, wyzwań zawodowych , zakrętów i sukcesów. Książka, jest napisana świetnym językiem, trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Ze współautorką książki Elżbietą Frister rozmawiać będzie Jerzy Kisielewski.
Oficyna Wydawnicza Przybylik& Gdyńskie Centrum Filmowe
15:00 - 15:50 Ewa Karwan Jastrzębska i Dorota Kobiela
Młodszą publiczność zapraszamy na spotkanie sztuki słowa z obrazem. Trzy powieści Ewy Karwan-Jastrzębskiej, autorki kilkudziesięciu książek zilustrowała Dorota Kobiela, malarka i reżyserka, twórczyni filmu "Twój Vincent". Autorki opowiedzą o mariażu sztuki i literatury. Zapraszamy po autografy na książkach "Twój Vincent. Podróż" o narodzinach filmu, "Hermes 9:10", "Misja Feniks" i "Misja Xibalba".  Prowadzenie Tomasz Zapert.
Akapit Press scena Pleneru
16:00 - 16:50 ks. Adam Boniecki 
Spotkanie z redaktorem-seniorem „Tygodnika Powszechnego” wokół najnowszej książki „Boniecki. Rozmowy o życiu” oraz wczesniejszych „Zakaz palenia” „Abonent chwilowo nieosiągalny”, „Powroty z bezdroży”.
Prowadzenie Jerzy Kisielewski.
ZNAK scena Pleneru
16:00 - 16:50 Warsztaty recyklingowe "Nowe życie ksiażki" - DIY papierowa wiklina
Zastanawiacie się, co zrobić ze stertą makulatury zalegającą w szafach i starymi książkami? Dobrze trafiliście! Dzięki naszym warsztatom wyplatania papierowej wikliny dowiecie się, jakie cuda można wyczarować ze starej gazety! Chcesz zostać właścicielem oryginalnej podkładki z makulatury? Przyjdź na darmowe warsztaty! Wiek: 5-10
Organizatorzy: Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej i EkoRodzice.pl Strefa dziecięca
16.00-18.00  Malowanie eco toreb
Każdy chętny będzie mógł sobie spersonalizować torbę przy pomocy specjalnych farb.
Biblioteka Gdynia stoisko nr 24
17:00 - 17:50 Henryka Krzywonos-Strycharska i Krzysztof Strycharski
Spotkanie wokół książki „Moja żona Tramwajarka. Opowieść o Henryce Krzywonos – Strycharskiej” i rozmowa o wspólnym życiu, niezwykłej rodzinie, podglądaniu wielkiej polityki, wieloletnich przyjaźniach i o Polsce. Prowadzenie Jerzy Kisielewski.
Agora scena Pleneru
17:00 - 17:50 Kto zgubił kapelusz? – warsztaty literackie z Aleksandrą Struską-Musiał
Autorka wraz z uczestnikami spotkania poszukuje odpowiedzi na pytanie zawarte w tytule książki „Kto zgubił kapelusz?”. Zaprasza dzieci na wycieczkę w świat fantazji: ochotnicy wcielają się w zwierzęcych bohaterów i odgrywają role: sprawdzają, czy łatwo zerwać komuś z głowy kapelusz, wraz z Zającem przeprawiają się przez rzekę, w poszukiwaniu właściciela kapelusza pukają do niejednych drzwi leśnych zwierząt… Warsztaty są lekcją empatii oraz zachętą do przełamywania własnych słabości. Dzieci nauczą się nawiązującej do treści książki piosenki o prawdziwym przyjacielu. Kto wie, może ten najprawdziwszy przyjaciel jest tuż obok… Każdy uczestnik otrzyma zakładkę z ilustracją z książki „Kto zgubił kapelusz?”. Wiek: 6–8
Festiwal literatury dziecięcej Strefa dziecięca
18:00 - 18:40 Relaks muzyczny z zespołem Łyko
Zespół z Trójmiasta, którego szczere, raz mocne a raz subtelne piosenki mają w sobie coś z przestrzeni morza. Autorskie, nastrojowe teksty potrafią szarpnąć czułą strunę słuchacza. Muzyka z okolic indie, rocka i alternatywy. W marcu 2019 r. zespół wydał premierową płytę "Neony".
Skład: Ola Łapa – śpiew, czarno-białe, Bartosz Łapa – gitara, piski i trzaski, Filip Łapa – perkusja, beep beep, Alek Gruszczyński  – bass, brrrrrrr, Kamil Mataczyński – gitara, czarno-białe, śpiew, szykyczyky
Murator EXPO scena Pleneru
18:00 - 18:40 Narysuj z wyobraźni! – warsztaty z Łukaszem Kosikiem, autorem książki "Bajki ze zrozumieniem i konfiturką"
Książki Łukasza Kosika, jakkolwiek podszyte satyrą na świat ludzi dorosłych, pełne są wartości uniwersalnych, cennych zwłaszcza dla młodszego czytelnika. Z uśmiechem obserwujemy więc powstanie demokratycznej rady mieszkańców, która (nie bez problemów) zabiera się do budowy lokalnej drogi, albo desperacką próbę nadążania starszych mieszkańców Dolinki Kotlinki za najnowszymi trendami. Porozmawiamy o tym, co było inspiracją do napisania bajek oraz jak powstawały ilustracje. Będzie też okazja, by posłuchać fragmentów książki, a także spróbujemy narysować, jak mogliby wyglądać bohaterowie książki: Muchwiaternik, Komaromiodnik, Pan Gęstobrzuszek, Pan Żuczek Buczek albo Pan Zygzaczek Drobniaczek. Wiek: 7–10
Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej  Strefa dziecięca

UWAGA! Organizatorzy zastrzegają możliwość zmian w programie