Edycja 2016

5. edycja Nadmorskiego Pleneru Czytelniczego za nami. Wzięło w niej udział 95 wydawców i blisko 60 autorów. To najliczniejsza jak dotąd obecność wydawców i autorów w historii Pleneru. Rekordowa była też frekwencja publiczności. Uczestnicy i partnerzy ocenili imprezę jako wyjątkowo udaną, zapowiadając wizytę w następnym roku i rekomendacje wśród uczestników rynku książki.

Plener trwał od 29 do 31 lipca br. na Bulwarze Nadmorskim im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdyni. Organizatorem (link do organizatorów i partnerów 2016) wydarzenia jest miasto Gdynia, partnerem merytorycznym spółka Targi Książki, a organizatorem wykonawczym Murator EXPO – organizator wykonawczy Warszawskich Targów Książki. Trzydniowa impreza była dla mieszkańców i turystów doskonałą okazją do zapoznania się z ofertą znanych i cenionych oficyn wydawniczych, zakupu książek po atrakcyjnych cenach, a przede wszystkim do spotkań z uznanymi i lubianymi autorami. Wśród honorowych gości Pleneru obecni byli: Prezydent Bronisław Komorowski, Sławomir Rybicki Senator RP z Gdyni i Dyrektor Instytutu Bronisława Komorowskiego, Joanna Zielińska Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, Włodzimierz Grzechnik Naczelnik Wydziału Kultury Miasta Gdynia i Karin Moder Zastępca Naczelnika Wydziału Kultury Miasta Gdynia. Gości witali gospodarze wydarzenia: Jacek Oryl Prezes Murator EXPO i Rafał Skąpski Prezes spółki Targi Książki.

 

Wystawcy 2016

W gronie wydawców obecnych na Plenerze znaleźli się między innymi: Akapit-Press, Bellona, Dom Wydawniczy Rebis, Media Rodzina, Sonia Draga, Wydawnictwo Agora, Wydawnictwo Marginesy, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Wydawnictwo Salezjańskie, Zakamarki, Zysk i S-ka czy Drukarnia Wydawnicza im. W. L. Anczyca. W strefie relaksu przy kawie, w czytelni organizatora Nagrody Literackiej Gdynia, można było zapoznać się z książkami nominowanych i laureatów Nagrody, a także z pełną ofertą gdyńskiego projektu czytelniczego Miasto Słowa. W Plenerze udział wzięły autorki nominowane w tym roku do Nagrody Literackiej GDYNIA: Renata Lis i Weronika Murek.

Spotkania autorskie 

Obok wyżej wspomnianych pisarek, Plener odwiedzili stali goście: Jerzy Bralczyk, Hanna Bakuła, Marta Fox, Barbara Kosmowska, Grzegorz Miecugow, Marek Przybylik, Eustachy Rylski i Stefan Szczepłek. W gronie gości tegorocznej edycji znaleźli się też: Janusz Leon Wiśniewski, Tomasz Sekielski, Ilona Łepkowska, Beata Sabała-Zielińska, Ewa Dyakowska-Berbeka, Iwona Kienzler, Anna Król, Salcia Hałas, Roman Czejarek, Nina Majewska-Brown czy Michał Piedziewicz.

Atrakcje dla dzieci i młodzieży

Plener odwiedziło bardzo wielu młodych czytelników. Czekały na nich spotkania z lubianymi autorami: Martą Fox, Barbarą Kosmowską, Niną Reichter, Agnieszką Tyszką i Michałem Zawadką. Dzieci mogły wziąć udział w warsztatach edukacyjnych i plastycznych, a także posłuchać bajek. Wzięły udział w nowym, interdyscyplinarnym programie „Balticarium”, stworzonym przez autorkę wierszy dla dzieci i biologa morza Patrycję Wojtkowiak-Skórę oraz ilustratorkę Natalię Uryniuk. Do wspólnego czytania najlepszych współczesnych bajek zachęcała Fundacja Miasto Słów.

Relaks z muzyką

Nie zabrakło też akcentów muzycznych. Plenerowy relaks wśród książek zapewniły występy zespołów: Big Jack. Trio Jacka Siciarka z towarzyszeniem Przemka Dyakowskiego wybitnego jazzowego saksofonisty i animatora kultury oraz Jo & Lazy Fellow w składzie: Joanna Knitter, Piotr Augustynowicz, Piotr Góra i Krzysztof Pomierski.

Wieczór Wystawców

Goście Pleneru uczestniczyli w Wieczorze Wystawców, który jak co roku zorganizowany był na pokładzie Daru Pomorza. Chętni mogli wybrać się na przedstawienie „Jeszcze bardziej Zielona Gęś”, z widokiem na morze, na Scenie Letniej Teatru im. Witolda Gombrowicza w Gdyni. Równolegle z Plenerem, w pobliskiej Marinie Gdynia, odbywały się Targi Sportów Wodnych i Festiwal Żeglarski WIATR i WODA na wodzie. Nasi goście mieli okazję podziwiać blisko 130 jednostek – najpiękniejszych łodzi żaglowych i najszybszych jachtów motorowych, a ponadto spędzać wolny czas pływając do Sopotu i na Hel.

Nadmorski Plener Czytelniczy otwarty był dla zwiedzających w piątek w godz. 12.00-19.00, a w sobotę i niedzielę w godz. 11.00-19.00. Wstęp był wolny.