Informacje

Program | Wystawcy |

Za nami jedno z najciekawszych wydarzeń literackich w Szczecinie, 7. edycja Pleneru „Odkryj książkę na nowo”! Od 15 do 17 czerwca na Jasnych Błoniach na wszystkich, którzy kochają czytać czekało ponad 20 znanych i lubianych autorów i szeroka oferta książek blisko 40 wydawnictw.

Inicjatorem i organizatorem przedsięwzięcia jest Szczecińska Agencja Artystyczna, a jego współorganizatorem Murator EXPO, przy merytorycznej współpracy spółki Targi Książki. Wspólnie udało się nam stworzyć atrakcyjne wydarzenie literacko-artystyczne, wspierające czytelnictwo i przyciągające szerokie rzesze  mieszkańców Szczecina i odwiedzających miasto turystów. W tym roku przez trzy dni nasz Plener odwiedziło blisko 13 tysięcy osób!

U progu wakacji miłośnicy książek mogli wybierać spośród bogatej oferty przygotowanej przez wydawców z całej Polski oraz wziąć udział w spotkaniach i zdobyć autografy swoich ulubionych autorów. Wielkim powodzeniem cieszyły się spotkania m.in. z: Justyną Kopińską, Łukaszem Orbitowskim, Marcinem Szczygielskim, Anną Seniuk, Romanem Czejarkiem oraz Leszkiem Hermanem. Dopisała publiczność i pogoda!

W tym roku gościem specjalnym Pleneru były Węgry, które zaprezentowały rekordową ilość nowości książkowych, wydanych podczas Roku Kultury Węgierskiej w Polsce 2016-2017. Uczestnikom Pleneru napisaną specjalnie dla polskiego czytelnika „Historię Węgier” przedstawił Ignác Romsics.

Częścią Pleneru było też ogłoszenie laureatki Gryfii – Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki, organizowanej przez „Kurier Szczeciński”. To jedyny taki laur literacki w Polsce – przyznawany wyłącznie pisarkom. Na zwycięstwo w nim mają szansę powieściopisarki, autorki opowiadań, poetki, reporterki, biografistki, autorki tekstów z dziedziny szeroko rozumianej humanistyki.

Goście Pleneru mogli wziąć udział w spotkaniach z pięcioma nominowanymi do tegorocznej nagrody autorkami:. Martyną Bundą, Weroniką Gogolą, Patrycją Gryciuk, Moniką Piątkowską oraz Katarzyną Wężyk. Laureatkę siódmej już edycji nagrody poznaliśmy podczas finałowej gali 16 czerwca, została nią Martyna Bunda za swój debiut literacki, powieść „Nieczułość”.

Swoją ofertę zaprezentowało w Szczecinie blisko 40 oficyn wydawniczych w tym: Akapit Press, Agora, Media Rodzina, Wydawnictwo Debit, Sonia Draga, Wydawnictwo ZNAK, Nasza Księgarnia, Wydawnictwo „JEDNOŚĆ”, Książkowe Klimaty, Wydawnictwo KAMELEON, Księży Młyn, Kluboksiegarnia FiKa oraz Węgierski Instytut w Warszawie. Jak zawsze przy takich okazjach miłośnicy czytania mieli szansę na zakup książek w promocyjnych cenach.

Cieszy nas, że Plener spotkał się z tak ciepłym przyjęciem i dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami! Wydawcom za świetną ofertę, autorom i prowadzącym za niezapomniane spotkania, a publiczności za spędzenie weekendu na Plenerze „Odkryj książkę na nowo” na Jasnych Błoniach! Do zobaczenia!