Informacje

Program | Wystawcy |

Plener Literacki – „Odkryj książkę na nowo”

1 – 2 lipca 2017, Jasne Błonia, Szczecin

Za nami najciekawsze wydarzenie literackie w Szczecinie, Plener „Odkryj książkę na nowo”. W pierwszy weekend lipca witaliśmy wakacje na spotkaniach z gwiazdami, w otoczeniu książek. Inicjatorem i organizatorem przedsięwzięcia jest Szczecińska Agencja Artystyczna, a jego współorganizatorem Murator EXPO, przy merytorycznej współpracy spółki Targi Książki. Naszym wspólnym celem jest stworzenie atrakcyjnego wydarzenia literacko-artystycznego dla mieszkańców Szczecina i odwiedzających miasto turystów.

W tym roku niesprzyjająca pogoda sprawiła, że Plener dotąd odbywający się zawsze na Jasnych Błoniach, pięknym i lubianym przez spacerowiczów placu, został przeniesiony do dawnej Filharmonii Szczecińskiej. Na szczęście deszcz nie odstraszył mieszkańców Szczecina i turystów. U progu wakacji, w najlepszym czasie do nadrobienia czytelniczych zaległości, miłośnicy książek mogli wybierać spośród kryminałów, opowieści podróżniczych, historii miłosnych czy poradników, a co najcenniejsze – wziąć udział w spotkaniach i zdobyć autografy ulubionych autorów. Wielkim powodzeniem cieszyły się spotkania m.in. z: Pauliną Młynarską, Jackiem Pałkiewiczem, Leszkiem Talko, Ryszardem Ćwirlejem, Niną Majewską-Brown i Pauliną Mechło.

Jak co roku pamiętaliśmy także o najmłodszych i tych trochę starszych miłośnikach czytania i dobrej zabawy. Warsztaty plastyczne, przestawienia, czytanie na dzień dobry i na dobranoc, budowanie książkowej wieży, spotkanie z Panem Kuleczką, gry planszowe i konkursy, a dla maluszków malowanie buziek. No i mieliśmy też gwiazdę! Do Szczecina przybyła Edyta Jungowska, która przeniosła dużych    i małych do pełnego przygód świata Pippi. To była niezwykła gratka dla wszystkich miłośników Astrid Lindgren i „Pippi pończoszanki”.

Swoją ofertę zaprezentowało w Szczecinie około 30 oficyn wydawniczych w tym: BELLONA, Wydawnictwo Media Rodzina, Wydawnictwo Debit, Wydawnictwo Sonia Draga, Wydawnictwo SZARA GODZINA, Wydawnictwo CLAROSCURO, Książkowe Klimaty, Grupa Wydawnicza HELION, Wydawnictwo TATARAK. Jak zawsze przy takich okazjach miłośnicy czytania mieli szansę na zakup książek w promocyjnych cenach.

Częścią Pleneru było też ogłoszenie laureatki Gryfii – Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki, organizowanej przez „Kurier Szczeciński”. To jedyny taki laur literacki w Polsce – przyznawany wyłącznie pisarkom. Na zwycięstwo w nim mają szansę powieściopisarki, autorki opowiadań, poetki, reporterki, biografistki, autorki tekstów z dziedziny szeroko rozumianej humanistyki.

Goście Pleneru mogli wziąć udział w spotkaniach z czterema nominowanymi do tegorocznej nagrody autorkami: Katarzyną Boni, Joanną Fabicką, Radką Franczak oraz Sylwią Kubryńską. Laureatkę szóstej już edycji nagrody poznaliśmy podczas finałowej gali 1 lipca, została nią Katarzyna Boni za książkę „Ganbare! Warsztaty umierania”, przejmujący reportaż o tsunami, które nawiedziło Japonię w 2011 roku.

Plener był otwarty dla zwiedzających w sobotę w godz. 11.00–19.00, a w niedzielę w godz. 11.00-17.00. Wstęp był wolny.