Informacje prasowe
Za nami druga edycja Śląskich Targów Książki
107 autorów z Polski i zagranicy, 150 wystawców, 25-tysięczna publiczność, ponad 200 spotkań literackich, warsztatów i dyskusji przez trzy dni - to bilans zakończonych 2 października 2016 roku w Katowicach 2. Śląskich Targów Książki.
Renomowani wydawcy z całego kraju
Dzięki zaangażowaniu organizatorów i partnerów, przy szczególnym wsparciu Katowic - Miasta Współgospodarza, Biblioteki Śląskiej, TVP Katowice, Polskiego Radia Katowice, Dziennika Zachodniego i portalu granice.pl, trwające trzy dni Śląskie Targi Książki stały się dla mieszkańców aglomeracji doskonałą okazją do spotkań z cenionymi autorami i do zakupu nowości i bestsellerów w bardzo dobrych cenach, z oferty 150 wystawców z całej Polski.
Na Targach można było znaleźć każdy rodzaj literatury, w tym: beletrystykę, reportaż, poezję, poradniki, komiksy i bogatą ofertę książkową dla dzieci. Udane zakupy zapewnili czytelnikom między innymi m.in.: Akapit-Press, Bellona, BOSZ, Muza SA, Nasza Księgarnia, Sonia Draga, Świat Książki, Wydawnictwo Agora, Wydawnictwo Arkady, Wydawnictwo Czarna Owca, Wydawnictwo Dolnośląskie, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Olesiejuk, Wydawnictwo Świętego Wojciecha, Zeszyty Literackie, Znak. Nie zabrakło stoiska Urzędu Miasta Katowice i instytucji kultury z regionu, m.in.: Biblioteki Śląskiej, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach, Muzeum Śląskiego, Muzeum Historii Katowic czy Wydawnictwa Naukowego ŚLĄSK.
Autorzy z Polski i zagranicy
W gronie 107 autorów gościliśmy w tym roku na Targach w Katowicach laureata Śląskiego Wawrzynu Literackiego 2015 – Filipa Springera oraz twórców nominowanych w tegorocznej edycji wydarzenia: Sylwię Chutnik, Ingę Iwasiów, Annę Janko i Macieja Płazę. Z czytelnikami spotkali się także m.in.: Graham Masterton, Bernard Aichner, Catharina Ingelman-Sundberg, Katarzyna Bonda, Jerzy Bralczyk, Marta Fox, Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Barbara Kosmowska, Józef Hen, Agata Tuszyńska, Agnieszka Tyszka, Dorota Suwalska, Szczepan Twardoch oraz znani nie tylko jako autorzy: Jacek Cygan, Ilona Łepkowska, Ewa Wachowicz, Bronisław Cieślak, Katarzyna Pakosińska, Marek Przybylik, Grzegorz Miecugow, Michał Ogórek, Tomasz Sekielski i Tomasz Zimoch.
A ponadto
Wielką literacką atrakcją dla najmłodszych czytelników były warsztaty organizowane przez Bibliotekę Śląską z udziałem gościa specjalnego – mistrza ilustracji Bohdana Butenko. Również z myślą o dzieciach odbyły się warsztaty wokół książek wydawnictwa Muchomor, warsztaty detektywistyczne z Dariuszem Rekoszem, była też „strefa gracza” Egmontu, w której każdy mógł spróbować swoich sił w ponad 30 grach planszowych. Całe klasy i rodziny mogły posłuchać Michała Zawadki – autora i wydawcy publikacji z dziedziny rozwoju osobistego i społecznego dzieci i młodzieży, czy wziąć udział w ostrym dyżurze literackim, który pełnili na Targach specjaliści z portalu czasdzieci.pl. Do poszukiwania rodzinnych korzeni zachęcał autor „Sztambucha rodzinnego” Jan Rzymełka. Natomiast do wspólnego czytania eksperymentalnych bajek modułowych z redaktorami Dziennika Zachodniego zaprosiła Fundacja Miasto Słów. Marta Fox i Artur Gotz zaprezentowali muzyczno-literacką improwizację w związku z premierą książki „Idol”. Już po raz drugi Śląscy Blogerzy Książkowi przeprowadzili na Targach wymianę książek, a fundacja Dress for Success zorganizowała konferencję: VII Gala „Potęga odwiecznej kobiecości”. Gala była okazją do spotkania i wymiany doświadczeń kobiet sukcesu, dla których istotne jest społeczne wsparcie potrzebujących oraz charytatywna pomoc kobietom na rynku pracy i dzielenie się osiągnięciami.
Wystawy
Targom towarzyszyły wystawy. Przygotowana przez Bibliotekę Śląską prezentacja multimedialna „500 ekslibrisów ze zbiorów Biblioteki Śląskiej w Katowicach na 500 lat ekslibrisu polskiego” i wystawa prac Bohdana Butenki z okazji 85 rocznicy urodzin autora. Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach zaprezentowała prace powstałe w kolejnych edycjach konkursu „Książka dobrze zaprojektowana - zacznijmy od dzieci”.
Udogodnienia dla zwiedzających
Śląskie Targi Książki zachęcały bardzo bogatym programem. Atutem były spotkania z autorami, dyskusje i debaty literackie, warsztaty, wystawy, także gry, zabawy i animacje literacko-artystyczne dla najmłodszych. Program Targów dostępny był na stronie slaskczyta.pl, profilu wydarzenia na Facebooku i dzięki mobilnej aplikacji EVENTORY. Goście, którzy zdecydowali się skorzystać z aplikacji za pośrednictwem smartfonów, mogli na bieżąco śledzić harmonogram spotkań autorskich, warsztatów i debat, mieli też pełny dostęp do informacji o wystawcach.
Wspólnym projektem organizatorów Targów i Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy – Biblioteki Głównej Woj. Mazowieckiego był Katalog Śląskich Targów Książki Online z informacjami o publikacjach wystawców ŚTK. Katalog dostępny był na stanowiskach komputerowych w punktach Informacji Targowej oraz na stronie Targów slaskczyta.pl, po to by ułatwić czytelnikom odnalezienie na Targach konkretnych publikacji.
Najlepsza literatura i porywająca muzyka
Uroczystość wręczenia statuetki dłuta Zygmunta Brachmańskiego laureatowi Śląskiego Wawrzynu Literackiego odbyła się podczas Targów po raz pierwszy. To prestiżowa nagroda, od 16 lat przyznawana przez Bibliotekę Śląską - najstarszą książnicę na Górnym Śląsku. Statuetką wręczono Filipowi Springerowi podczas sobotniego Wieczoru Wystawców, w sali koncertowej NOSPR. W drugiej części Wieczoru wystąpili znakomici muzycy z koncertem Illinois Jacquet in Memoriam. Zagrali: Jan Ptaszyn Wróblewski, Wojciech Karolak, Eric Allen, Maciej Grzywacz, Maciej Sikała, Wojtek Staroniewicz, Darek Herbasz, Irek Wojtczak, Tomasz Grzegorski, Michał Ciesielski, Piotr Chęcki i Przemek Dyakowski. Półtora tysięczna widownia zgotowała muzykom owacje na stojąco.
Patroni
W gronie patronów tegorocznych Śląskich Targów Książki są włodarze Miasta i Regionu: Prezydent Katowic i Marszałek Województwa Śląskiego, także Dyrektor Biblioteki Śląskiej oraz: Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, Polska Izba Książki, Izba Wydawców Prasy, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Stowarzyszenie Księgarzy Polskich, Izba Księgarstwa Polskiego, Polska Izba Druku, Stowarzyszenie Wydawców Katolickich, Porozumienie Wydawców Książki Historycznej, Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych, Związek Literatów Polskich, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Stowarzyszenie Tłumaczy Polskich, Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury, Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych IBBY. Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym między innymi przez TVP 3 Katowice, Polskie Radio Katowice, Dziennik Zachodni, Strefę Biznesu, Nasze Miasto, Magazyn Literacki Książki, portale granice.pl, rynek-ksiazki.pl, ksiazka.net.pl. Współpracę medialną zaoferowały radio ESKA Śląsk i portal SE.pl.
Podsumowanie
25 tysięczna publiczność, 150 wystawców, 107 autorów, setki relacji w mediach, a także pozytywne opinie wystawców, czytelników i autorów potwierdzają, że Śląskie Targi Książki stały się kolejnym, ważnym miejscem na mapie imprez targowych i plenerów czytelniczych.
Już dziś zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Śląskich Targów Książki w dniach 10-12 listopada 2017 roku.