Nasze imprezy

 Nasze serwisy

 


Informacje prasowe

Za nami czwarta edycja Śląskich Targów Książki w Katowicach!

18.10.2018

Ponad 180 wystawców, blisko 150 autorów, książkowe premiery i bestsellery, spotkania literackie, warsztaty, dyskusje, wymiana książek i atrakcje dla dzieci – łącznie 220 wydarzeń w ciągu trzech dni oraz 28-tysięczna publiczność – tak można w skrócie podsumować  4. Śląskie Targi Książki, które odbyły się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w dniach 12-14 października 2018 roku.

 

Renomowani wydawcy z całego kraju

Na Targach można było znaleźć nowości i bestsellery wszystkich gatunków literackich, wartościowe książki z zakresu literatury pięknej, faktu, popularnonaukowej i naukowej, poradniki, albumy i komiksy. Znani wydawcy z całej Polski przygotowali niezwykle bogatą ofertę dla dorosłych, młodzieży i dzieci, a obecność antykwariatów sprawiła, że na targach można było się zaopatrzyć także w starsze tytuły.

Wśród wystawców znaleźli się m.in.: AKAPIT PRESS, Albatros, Bellona, BOSZ, Buka, Bukowy Las, Claroscuro, DEBIT, Dominikańskie „W DRODZE”, Dwie Siostry, In Rock, Karakter, Książkowe Klimaty, Księgarnie ŚWIAT KSIĄŻKI, Marginesy, Mucha Comics, Muchomor, MUZA S.A., Muzeum Sztuki Współczesnej  w Krakowie MOCAK, Muzeum Śląskie w Katowicach, Non Stop Comics, Nowa Proza, Oficyna Wydawnicza RYTM, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Poławiacze Pereł, Powergraph, PUBLICAT S.A., REBIS, Rumuński Instytut Kultury, Team POCISK, TIMOF I CISI WSPÓLNICY, Uroboros, VIDEOGRAF, W.A.B., Wilga, Wydawnictwo ADAMADA, Wydawnictwo AGORA, Wydawnictwo Arkady, Wydawnictwo Czarna Owca, Wydawnictwo EZOP, Wydawnictwo FILO, Wydawnictwo GÓRY, Wydawnictwo Jaguar, Wydawnictwo Jedność, Wydawnictwo KAMELEON, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo MG, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Wydawnictwo Nisza, Wydawnictwo Poznańskie, Wydawnictwo Sonia Draga, Wydawnictwo SQN, Wydawnictwo TADAM, WYTWÓRNIA, Zakamarki, Znak, Zysk i S-ka.

Pełna lista wystawców:  www.slaskczyta.pl/lista-wystawcow

 

Spotkania z autorami

Śląskie Targi Książki były dla mieszkańców całej aglomeracji świetną okazją do spotkań z popularnymi  i nagradzanymi autorami.

W tym roku w Śląskich Targach Książki wzięło udział blisko 150 autorów. Z publicznością na trzech scenach i stoiskach wystawców spotkali się m.in.: Katarzyna Bonda, Mariusz Czubaj, Łukasz Orbitowski, Jakub Małecki, Ignacy Karpowicz, Aneta Jadowska, Marta Kisiel, Jakub Ćwiek, Ryszard Ćwirlej, Weronika Gogola, prof. Jerzy Bralczyk i Lucyna Kirwil, prof. Joanna Papuzińska, Wojtek Miłoszewski, Anna Kańtoch, Andrzej Franaszek, Anna Ficner-Ogonowska, Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Katarzyna Surmiak-Domańska, Agnieszka Tyszka, Mikołaj Marcela, Henryk Sawka, Andrzej Saramonowicz oraz Federico Moccia. Z publicznością spotkali się także czołowi polscy himalaiści: Krzysztof Wielicki i Ryszard Pawłowski, a także dziennikarze: Marzena Rogalska, Beata Sadowska, Jerzy Sosnowski i Marek Przybylik oraz Tatiana Mindewicz-Puacz, Antoni Piechniczek, Zbigniew Boniek i Bronisław Cieślak

Do najważniejszych wydarzeń Targów należało spotkanie ze Szczepanem Twardochem i tłumaczem Grzegorzem Kulikiem wokół  premiery śląskiej edycji powieści „Drach”. Premiera pierwszej książki Twardocha, która ukazała się w języku śląskim przyciągnęła prawdziwe tłumy.

Inne katowickie premiery to m.in.: Michał Ogórek z książką „Sto lat! Jak w ostatnim stuleciu czciliśmy przywódców”, Rafał Olbiński z premierą albumu „Olbiński. Ars picturae”, Sabina Waszut z książką „Dobra-noc” czy Andrzej Żak z książką dla dzieci „Kasztanka”.

Wiele książek było dostępnych na Targach przedpremierowo i publiczność miała też okazję spotkać się z ich autorami. Byli to m.in.: Jakub Małecki z powieścią „Nikt nie idzie” i Elżbieta Sieradzińska z biografią „Wanda Rutkiewicz. Jeszcze tylko jeden szczyt”, zaś Jakub Ćwiek podpisywał przedpremierowo książkę „Bezpański. Ballada o byłym gliniarzu”.

Spotkania z pisarzami prowadzili: Jerzy Kisielewski, Piotr Dobrołęcki, Szymon Kloska i Marek Przybylik.

 

Bogaty program dla młodych i dorosłych czytelników

Niezwykle bogata oferta wydawców literatury dziecięcej i młodzieżowej oraz producentów gier planszowych,   a do tego warsztaty typograficzno-literackie organizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną, spotkania  z Dariuszem Rekoszem, Ostry Dyżur Literacki organizowany przez portal czasdzieci.pl, wspólne czytanie bajek na zaproszenie Fundacji Miasto Słów oraz spotkania z twórcami literatury dla dzieci i młodzieży to tylko niektóre z atrakcji, które Targi  oferowały tej szczególnej grupie odbiorców.

Dorośli czytelnicy także mieli szansę znaleźć dla siebie coś ciekowego – spotkania ze znanymi i lubianymi autorami, możliwość zdobycia autografów i zakupu książek w atrakcyjnych cenach.

Spotkania literackie na trzech scenach i na stoiskach wydawców, warsztaty, dyskusje, wymiana książek i atrakcje dla dzieci – łącznie w ciągu trzech dni na 4. Śląskich Targach Książki odbyło się 220 wydarzeń.

 

Biblioteka Śląska na Śląskich Targach Książki

Tradycyjnie już Biblioteka Śląska miała swój wkład w tworzenie programu STK. W piątek na Targach odbyło się ogłoszenie wyników i uroczystość wręczenia nagród w Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Śląski Shakespeare” im. Anny i Piotra Dobrowolskich. Konkurs to propozycja dla osób, które piszą wiersze, poematy, scenariusze teatralne i mają niewielkie szanse, by zaprezentować swój dorobek szerszej publiczności. Przedsięwzięcie służy inspiracji i aktywizacji młodych twórców, promocji ich twórczości, a także rozwijaniu wrażliwości literackiej. Na Scenie Głównej nagrody i wyróżnienia honorowe odebrali laureaci w kategorii liryka i dramat. A podczas wieczoru wystawców, jaki odbył się pierwszego dnia targów Filharmonii Śląskiej, wręczono nagrodę Śląskiego Wawrzynu. W tegorocznym Plebiscycie Czytelników Biblioteki Śląskiej na Książkę Roku 2017 najwięcej głosów zdobył Ignacy Karpowicz za powieść „Miłość” (Wydawnictwo Literackie). Spotkanie z laureatem odbyło się na Scenie Głównej Śląskich Targów Książki.

 

Wymiana zorganizowana przez Śląskich Blogerów Książkowych

Tradycją Śląskich Targów Książek stała się już wymiana książek przygotowana przez Śląskich Blogerów Książkowych. Każdy czytelnik mógł wziąć udział w akcji i wymienić „książkę za książkę”, wybierając spośród dostępnych na stoisku tytułów. W wymianę zaangażowało się wielu czytelników ze Śląska i nie tylko. Byli też czytelnicy, którzy wcześniej brali udział w wymianie, a także całkowici nowicjusze, którzy na Targach dopiero zaczynali swoją przygodę z bookcrossingiem. Zainteresowanie było tak duże, że Śląskim Blogerom Książkowym udało się pobić kolejny rekord! Na ich stoisku podczas trzech dni wymieniono w sumie aż 2 806 książek! Na wymianę składały się książki z zakresu beletrystyki, podzielone na trzy kategorie: kategoria pierwsza - książki z lat 2011-2018 (wymieniono 1 540 książek), kategoria druga - książki z lat 2005-2010 (wymieniono 857 książek) i kategoria trzecia - książki młodzieżowe i dziecięce (wymieniono 409 książek).

 

Udogodnienia dla zwiedzających

Katalog Książek OnLine 4. Śląskich Targów Książki to kolejna odsłona wspólnego projektu Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy Biblioteki Głównej Woj. Mazowieckiego (twórcy Bazy LibriKo) i firmy Murator EXPO (organizatora wykonawczego Śląskich Targów Książki). Katalog Książek STK OnLine zawiera informacje o publikacjach wydanych po 2013 r. przez wydawnictwa, które prezentują swoją ofertę podczas Śląskich Targów Książki. Pozwolił on gościom Targów lepiej poznać ofertę wydawców, a wydawcom efektywniej promować swoje publikacje.

 

Patroni

W gronie patronów tegorocznych Śląskich Targów Książki są włodarze Miasta i Regionu: Prezydent Katowic i Marszałek Województwa Śląskiego, Biblioteka Śląska oraz Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, Polska Izba Książki, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Polska Izba Druku, Porozumienie Wydawców Książki Historycznej, Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych, Związek Literatów Polskich, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Stowarzyszenie Tłumaczy Polskich, Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury, Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych IBBY, Instytut Książki i Biblioteka Narodowa. 

Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym między innymi przez TVP 3 Katowice, Polskie Radio Katowice, Gazetę Wyborczą, Książki magazyn do czytania, Bibliotekę  Analiz, Magazyn Literacki KSIĄŻKI, portale: lubimyczytac.pl, czasdzieci.pl,.pl, rynek-ksiazki.pl, wydawca.com.pl, książka.net.pl i granice.pl. Współpracę medialną zaoferowały radio ESKA Śląsk i portal SE.pl.

 

Śląskie Targi Książki

organizator wykonawczy                         Murator EXPO sp. z o.o.

partner  merytoryczny                            Targi Książki sp. z o.o.                                                      

miasto współgospodarz                            Katowice

 

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach

plac Sławika i Antalla 1

12-14 października 2018 r.

 

piątek i sobota w godz. 10.00-18.00

niedziela w godz. 10.00-17.00

 

WSTĘP WOLNY

 

Powrót

Kalendarium

 

21-24.05.2020

11. Warszawskie Targi Książki

PGE Narodowy, Warszawa


21-24.05.2020

14. Targi Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA/Sopot

PGE Narodowy, Warszawa