Informacje prasowe
PODSUMOWANIE: 6. Nadmorski Plener Czytelniczy
Za nami 6. Nadmorski Plener Czytelniczy w Gdyni!
40 autorów, bogata oferta książek przygotowana przez 70 wystawców oraz blisko dwudziestotysięczna publiczność – tak wygląda bilans tegorocznego Nadmorskiego Pleneru Czytelniczego! Już po raz szósty Murator EXPO we współpracy z włodarzami Gdyni zorganizował na Bulwarze Nadmorskim Plener, który na stałe wpisał się w kalendarz wakacyjnych wydarzeń kulturalnych miasta.
Spotkania autorskie
Nadmorski Plener Czytelniczy jest organizowany z myślą o tych, którzy dużo czytają oraz tych, którzy po książki sięgają zdecydowanie zbyt rzadko. To wydarzenie otwarte, łączące kiermasz książki z bogatym programem wydarzeń towarzyszących. W pięknym i lubianym miejscu, na Bulwarze Nadmorskim, od 28 do 30 lipca na mieszkańców Trójmiasta oraz turystów czekało wiele atrakcji. Jak zwykle wyjątkową atmosferę tworzyli nasi stali goście: Hanna Bakuła, Barbara Kosmowska, Marek Przybylik i Stefan Szczepłek. W Gdyni pojawili się także nowi autorzy. Jacek Dehnel, jeden z najważniejszych współczesnych polskich pisarzy, poeta i tłumacz, poza odczytaniem fragmentu ostatniej swojej powieści „Krivoklat”, podzielił się z liczną publicznością swoimi przemyśleniami m. in. na temat roli jaką odgrywa Internet w dostarczaniu mu literackich inspiracji.
Sylwia Zientek, autorka powieści obyczajowych i historycznych, jedna z najciekawszych pisarek, które zaistniały na polskim rynku w ciągu ostatnich lat, opowiedziała m. in. o początkach swojej twórczości, czytelniczych inspiracjach oraz o tym skąd jej fascynacja historią. Artur Domosławski, jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich reporterów, nominowany do Nagrody Literackiej Nike 2017, przybliżył uczestnikom spotkania ideę Sprawiedliwego Handlu (Fair Trade), odniósł się m.in. do kwestii przyjmowania uchodźców w Polsce oraz w kontekście swojej książki „Kapuściński non-fiction”, opowiedział o tym, jak różnie przyjmowane są biografie w Polsce i poza jej granicami.
Nie zabrakło też atrakcji dla miłośników kryminału. Mariusz Czubaj, dwukrotny laureat nagrody Wielkiego Kalibru Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu (2009 i 2017), m.in. przyznał, że bycie antropologiem kulturowym niezwykle się przydaje w tworzeniu kryminałów i że pisanie ich w duecie ma wiele zalet.
Joanna Mucha, posłanka i była minister, opowiedziała o swoim debiucie literackim i skąd pomysł na powieść z gatunku postapo. Najwięcej emocji i największe zainteresowanie publiczności wzbudził Robert Biedroń. Rozmowa z byłym posłem i obecnym prezydentem Słupska dotyczyła nie tylko książki „Pod prąd”, z której możemy się dowiedzieć jaką drogę przeszedł, by spełnić swoje marzenia, ale także wielu ważnych i aktualnych tematów. Nie zabrakło też wspomnień o Wiktorze Osiatyńskim, osobie niezwykle ważnej w życiu Roberta Biedronia.
Nina Majewska-Brown, Bernadeta Prandzioch i Agnieszka Pietrzyk rozmawiały m.in. o swoich inspiracjach, pomysłach ulubionych lekturach oraz o bohaterkach, które stworzyły. Debiutantki: Elżbieta Kosobucka i Diane Rose opowiedziały skąd pomysł, by zająć się pisaniem i jakie są ich dalsze plany literackie.
Tematy historyczne w kontekście Gdyni, miasta-gospodarza, podejmował na spotkaniu Michał Piedziewicz, autor powieści „Dżoker”, „Domino” i „Dakota”.
W czasie wakacji, nie mogło też zabraknąć tematów podróżniczych, o wyzwaniach, radościach i zagrożeniach jakie niesie za sobą odwiedzanie najodleglejszych zakątków świata opowiedział licznie zgromadzonej publiczności Jacek Pałkiewicz. Z gorącym przyjęciem spotkał się także felietonista, tekściarz, poeta i piosenkarz, Krzysztof Daukszewicz, który zabrał uczestników Pleneru w podróż do świata satyry i piosenki. Wielu emocji dostarczyło też spotkanie z Violettą Ozminkowski, współautorką biografii Marka Edelmana „Pan Doktor i Bóg”, autorki m.in. wywiadu rzeki z Grzegorzem Miecugowem „Szkiełko i oko” oraz biografii „Michalina Wisłocka. Sztuka kochania gorszycielki”, na motywach której powstał film „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”.
Spotkania z autorami prowadzili Jerzy Kisielewski, Piotr Dobrołęcki, Marek Przybylik, Tomek Pawlik, Piotr Mirowicz i Michał Zawadka.
Rozmowy z pisarzami odbywały się na dwóch plenerowych scenach przy Bulwarze Nadmorskim, a także w Muzeum Miasta Gdyni i Gdyńskim Centrum Filmowym.
Dobre książki w dobrych cenach, nowości i bestsellery
Na gdyńskim bulwarze pojawiło się 70 wystawców m.in.: AGORA, Akapit-Press, Bellona, Burda Książki, CLAROSCURO, Czarna Owca, DEBIT, Dom Wydawniczy REBIS, Helion, Książkowe Klimaty, Media Rodzina, Muchomor, Nasza Księgarnia, National Geographic, Sonia Draga, Świat Książki, Wydawnictwo MG, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Wydawnictwo Tatarak, Wydawnictwo Zwierciadło, Wytwórnia, Zakamarki, ZNAK oraz ZYSK i S-ka. Swoje wybrane książki prezentowały także: Wydawnictwo Albatros, Dwie Siostry, Edipresse Książki, Iskry, Marginesy, MUZA, Prószyński i S-ka, SQN i W.A.B. Jak zawsze przy okazji takich wydarzeń, można było kupić książki w promocyjnych cenach.
Na wszystkich zainteresowanych Nagrodą Literacką Gdynia czekała plenerowa księgarnia z publikacjami dotychczasowych laureatów Nagrody, a także tegorocznych nominowanych.
Atrakcje dla dzieci i młodzieży
Jak co roku, pamiętaliśmy o najmłodszych. Plener to bogata oferta książek dla dzieci i młodzieży przygotowana przez ponad 30 wydawnictw, spotkania m.in. z Barbarą Kosmowską, Kapitanem Krzysztofem Baranowskim i Julią Cymbaluk, zwyciężczynią programu MasterChef Junior oraz liczne atrakcje, m.in.: morskie warsztaty plastyczne z Piotrem Karskim i rodzinne czytanie bajek organizowane przez Fundację Miasto Słów. Michał Zawadka, autor książek społecznych i mówca motywacyjny poprowadził wyjątkowe warsztaty dla dzieci i młodzieży. Także Miejska Biblioteka w Gdyni specjalnie na nasz Plener przygotowała bogaty program działań dla najmłodszych i ich rodziców. Animatorzy zapraszali m.in. do robienia selfie z książką. Młodsi uczestnicy mogli spróbować swoich sił w tworzeniu murali o tematyce literackiej i wyjątkowych, wakacyjnych zakładek do książek z patyczków do lodów.
Relaks z muzyką
Nie zabrakło też akcentów muzycznych. Relaks wśród książek na 6. Nadmorskim Plenerze Czytelniczym umilała muzyka bluesowa w wykonaniu zespołu Big Jack. Trio Jacka Siciarka z towarzyszeniem Przemka Dyakowskiego, wybitnego saksofonisty jazzowego (od piątku do niedzieli, zawsze o godz. 18).
Wieczór filmowy
Filmową atrakcją Nadmorskiego Pleneru Czytelniczego był sobotni pokaz filmu „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” (godz. 17) oraz spotkanie z reżyserem Januszem Majewskim i aktorką Magdą Zawadzką (godz. 19) w Gdyńskim Centrum Filmowym, 29 lipca.
Patronaty
Patronat nad Plenerem sprawują Wojciech Szczurek, Prezydent Miasta Gdyni; Mieczysław Struk Marszałek Województwa Pomorskiego i liczne organizacje i instytucje w tym: Biblioteka Narodowa, Instytut Książki, Muzeum Miasta Gdyni, Izba Księgarstwa Polskiego, Polska Izba Książki, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Patroni Medialni: Radio ESKA, Super Express, Dziennik Bałtycki, Kurier Gdyński, Wirtualna Polska, Magazyn Literacki Książki, Lubimy czytać, Wydawca, granice.pl, naszemiasto.pl.
Organizator
Organizatorem wydarzenia jest miasto Gdynia, partnerem merytorycznym spółka Targi Książki, a organizatorem wykonawczym Murator EXPO – organizator wykonawczy Warszawskich Targów Książki.
6. Nadmorski Plener Czytelniczy, Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego, Gdynia
28-30 lipca 2017.
Godziny otwarcia:
- w piątek w godz. 12.00-19.00,
- w sobotę i niedzielę w godz. 11.00-19.00.
Wstęp wolny.
Pełny program na: http://www.muratorexpo.pl/targi/nadmorski-plener-czytelniczy/program/
Kontakt:
Dorota Sadowińska-Rzepka, tel.: 662 666 389,
Małgorzata Kanownik, tel.: 505 245 837,